Herba i flaga 

 

Herba i flaga 

Herb i flaga Lubochni

Herb Lubochni tworzą trzy pola, z których każdy upamiętnia wycinek historii gminy. Sam sposób podziału tarczy związany jest z herbem Powstania Styczniowego 1863 r. i oddaje hołd jego bohaterom.
Poszczególne pola tarczy symbolizują:

logo_UG.jpg

Herb

flaga

Flaga

1.      Błękitny krzyż kościelny w złotym polu.

Pierwsza informacja historyczna o Lubochni pochodzi z 1111 roku i związana jest  z erekcją kościoła parafialnego, fundowanego przez Bolesława Krzywoustego. Wybudowanie kościoła zaledwie kilkadziesiąt lat od przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa świadczy, że Lubochnia odgrywała wówczas jakąś ważną rolę. Przyjęte barwy symbolizują: złota (żółta) – szlachetność i życzliwość, błękit – wiarę, lojalność i wierność mieszkańców.

2.      Złota podkowa ocelami w górę, a w niej krzyż kawalerski w błękitnym polu.

Pole to nawiązuje do herbu „Jastrzębiec”, którym pieczętował się jeden z najświatlejszych humanistów XVI wieku, współtwórca nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie – Andrzej Frycz Modrzewski. Modrzewscy byli właścicielami wsi Małecz, położonej na terenie naszej gminy. W Małczu  Modrzewski został pochowany. Zamieszczenie herbu  „Jastrzębiec” jest jednym z wielu sposobów uczczenia jubileuszu pięćsetlecia jego urodzin, która przypada w 2003 roku.

3.      Dwa srebrne, skrzyżowane kroje kos barkami na zewnątrz, ostrzami w dół w czerwonym polu.
Na naszym terenie nie było i nie ma większego przemysłu, jest to gmina wybitnie rolnicza. Kosy mają symbolizować warstwę chłopską, nadzieję dobrych plonów i zasobności,  a przyjęte barwy: poświęcenie i żarliwość (czerwień) oraz pokorę, patriotyzm i uczciwość (srebro-biel). 

Na flagę Lubochni składają się cztery pasy poziome, od góry: błękitny, biały, czerwony, żółty o szerokości 2/5, 1/10, 1/10, 2/5 w stosunku do wysokości płata. Proporcje płata 5:8.
 


Liczba odwiedzin : 2311
Podmiot udostępniający informację : Gmina Lubochnia
Osoba wprowadzająca informację : Radosław Bernaciak
Osoba odpowiedzialna za informację : Test Login
Czas wytworzenia: 2010-01-04 11:29:17
Czas publikacji: 2010-01-04 11:29:17
Data przeniesienia do archiwum: Brak